fbpx

TrueWiev video reklamları, Youtube'da ve İnternet genelinde müşterilerin ilgisini çekmenin heyecan verici ve etkileşimli bir yoludur.

Bu Makale Google Youtube Reklamları Yardım Merkezi Yardımıyla Yazılmıştır

YouTube ‘da video içerisinde veya aramalarda görüntülen videolu reklam biçimine TrueView denir. TrueView kampanyalarını doğrudan Google AdWords’de oluşturabilir ve yönetebilir, TrueView reklamlarının nerede, ne zaman ve kime gösterileceği konusunda kontrol sahibi olabilirsiniz. TrueView reklamlarının güzel yanı; görüntüleyen kullanıcı videonuzun 30 saniyesini (30 saniyeden kısa videolarda ise tamamını) izlediğinde veya başka video etkileşimlerinde bulunduğunda (örneğin, harekete geçirici mesaj (CTA) yer paylaşımlarının, kartların ya da tamamlayıcı banner’ların veya video discovery reklamlarında video küçük resminin tıklanması) ödeme yapmanızdır. Yayın için reklamlardaki “Reklamı atla” düğmesi sayesinde kullanıcılar 5 saniye sonra videoyu atlamayı da seçebilir.

TrueWiev Reklamlarının Avantajları

 • Hikayenizi anlatın. Kendi işinizin uzmanı sizsiniz. O halde uzmanlığınızı dünyayla paylaşın. Kişisel olun. Kamerayı kendinize doğrultun ve sunduğunuz ürün ya da hizmetin kitlenize ne gibi avantajlar sağlayacağını açıklayın. Ürününüz veya markanızı neden önemsemeleri gerektiğini onlara gösterin.
 • En doğru kitleye ulaşın. Her ay 1 milyardan fazla kullanıcı YouTube’u ziyaret ediyor ve 6 milyar saatten uzun süre YouTube videosu izliyor. YouTube’daki müşterilerinize konulara, anahtar kelimelere veya demografiye göre (örneğin “35 yaşın altındaki kadınlar”) ulaşın.
 • Sadece birkaç dakika içinde video kampanyası oluşturun. Hesabınızı oluşturun, video reklamınızı oluşturun ya da yükleyin ve kitlenize ulaşın. Artık hikayenizi tüm dünyayla paylaşmaya çok yakınsınız.
 • Başarınızı ölçün. Doğru kitleye ulaşıp ulaşmadığınızı öğrenin. Görüntülemeleri, maliyetleri ve bütçe ayrıntılarını izlemek için AdWords hesabınızı inceleyin. İzleyicileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için YouTube hesabınızdaki “Analytics” sekmesini ziyaret edin veya AdWords’deki Video Analytics’i kontrol edin. Örneğin, müşterilerinizin hangi videoyu ne kadar süreyle izlediğini öğrenebilirsiniz.

TrueWiev Video Reklam Biçimleri

Yayın içi TrueView (TrueView in-stream) reklamlar

 • Ne zaman kullanılır? Video reklamınızın hem YouTube’da hem de Görüntülü Reklam Ağı’ndaki video iş ortağı sitelerinde bulunan videoların öncesinde, sonrasında veya bunlarla aynı anda görünmesini istiyorsanız bu reklam biçimini kullanın.
 • Nasıl ücretlendirilirsiniz? Görüntüleyen kullanıcı videonuzun 30 saniyesini (30 saniyeden kısa videolarda ise tamamını) izlediğinde veya başka video etkileşimlerinde bulunduğunda (örneğin, harekete geçirici mesaj (CTA) yer paylaşımlarının, kartların ya da tamamlayıcı banner’ların tıklanması) ödeme yaparsınız.
 • Reklamlar nerede gösterilir? YouTube’daki videolar, Görüntülü Reklam Ağı’ndaki video yayıncısı siteleri, oyunlar ve uygulamalarda gösterilebilir.

TrueView video discovery reklamları (önceki adıyla Görüntülü (In-display) TrueView reklamları)

 • Ne zaman kullanılır? Kullanıcılara, YouTube’da arama yaparlarken veya YouTube ve web’de video izlerlerken keşif anında ulaşmak için bu biçimi kullanabilirsiniz.
 • Nasıl ücretlendirilirsiniz? Bir izleyici reklamınızı tıklayıp videonuzu izlemeye başladığında ücretlendirilirsiniz.
 • Reklamlar nerede gösterilir? YouTube videolarının yanında, YouTube arama sonuçlarında, YouTube ana sayfasında, YouTube kanalları ile İzleme sayfalarındaki video gösterimlerinde ve Görüntülü Reklam Ağı’ndaki yayıncı siteleri ile uygulamalarında gösterilebilir.

Youtube Truewiev Reklamları Önemli Bilgiler

TrueView kampanyaları ve reklamları oluşturmadan önce unutmamanız gereken bazı noktalar aşağıda verilmiştir:

 • TrueView reklamları ve reklam grupları, “Video” kampanya türüyle oluşturulur. 
 • TrueView video kampanyaları; metin, resim veya diğer video reklam biçimlerini içeremez.
 • TrueView video reklam oluşturmak için videolarınızın YouTube’da barındırılması gerekir.
 • TrueView kampanyalarına ve reklam gruplarına ilişkin raporlar, AdWords kampanya yönetimi araçlarının tümünde kullanılamayan ve video reklamlara özel olan metriklerle (görüntüleme sayısı, görüntüleme oranı ve kazanılan işlemler dahil) oluşturulur.
 • Reklam gruplarının her birine bir biçim atanır (yayın içi veya video discovery) ve bu reklam grupları yalnızca aynı biçime sahip reklamları içerebilir. Örneğin, bir yayın içi reklam grubu yalnızca yayın içi video reklamlarını ve bunlarla ilişkili hedefleme ölçütlerini ve teklifleri içerebilir. Aynı şekilde bir video discovery reklam grubu yalnızca video discovery reklamlarını ve bunlarla ilişkili hedefleme ölçütlerini ve teklifleri içerebilir.
 • Yayın içi ve video discovery biçimlerinin her ikisinin birden aynı TrueView video kampanyasında yayınlanmasını istiyorsanız birden çok reklam grubu oluşturmanız gerekir.

YouTube Reklamcılığı Hakkında Diğer Makalelerimiz: 

YouTube Reklamcılık Merak Edilenler »

YouTube Bumper Reklamlar »