fbpx

Seo Uyumlu İçerik Hazırlama Rehberi

Seo: Search Engine Optimizasyon yani Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorları siteleri belirli yöntemlerle indekslemektedir. İçeriklerinizi Seo uyumlu hale getirerek, arama motorlarında üst sıralara çıkmanız mümkündür.

         Dijitalleşen dünyada web sitesi sahibi olmak kaçınılmaz olmuştur. Kurulma amacı ne olursa olsun web sitelerin artık olmazsa olmazı SEO uyumlu olması gerektiğidir. Seo uyumlu olmayan siteler arama motorlarında arka sıralarda yer almaktadır ve istenilen ziyaretçiye ulaşamamaktadır. Sitenizi seo uyumlu hale getirmek için birçok yöntem bulunmaktadır bunlardan en önemlisi site içi seo çalışmasının bir parçası olan seo uyumlu içerik hazırlama, makale yazmaktır.

Seo uyumlu içerik nasıl hazırlanır?

         Tüm web siteleri belirli konularda içeriklere sahiptir. Yüzlerce makalenin olduğu veya binlerce ürüne sahip olan web siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerin Google veya başka bir arama motorunda 3. 4. Sayfada yer alması web sitesi sahiplerinin pek işine yaramayacaktır. Yani arama motorları siteleri indekslerken ne kadar fazla içeriğin olduğuna değil, ne kadar kaliteli ve özgün içeriğin olduğuna dikkat etmektedir. Bu sebeple arama motorlarının dilinde içerik hazırlamak arama motorlarının sitemizi anlamalarını ve üst sıralara çıkarmalarını sağlayacaktır.

         Seo uyumlu içerik hazırlamaya başlamadan önce anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Anahtar kelime araştırması hazırlayacağınız içerikte, kullanmanız gereken kelimeler hakkında size yön gösterecektir. Hangi kelimenin ne kadar arandığı yani hacmi Seo uyumlu içerik hazırlamakta altın kuraldır.

Anahtar Kelime Araştırması yapmak için:

1) Google Adwords‘e  giriş yaparak yaparak, anahtar kelime planlayıcısından hangi anahtar kelimeler ne kadar aranmış bilgisini alabilirsiniz. “Google Adwords ile ilgili makalemizle bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

2) Google arama bölümünü kullanarak anahtar kelime aramak: Arama çubuğuna hazırlayacağınız içerikle ilgili harfleri yazdığınızda Google size yazdığınız harflerle ilgili kelimeleri en çok aratılandan aza doğru sıralamaktadır. Burada yer alan kelimelerin hacimlerini Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısından bulabilirsiniz.

3)Google’da kelime arattığınızda sayfanın en altında çıkan “… ile ilgili aramalar” bölümü de anahtar kelimenizi planlamanızda size yardımcı olacaktır.

4)Google dışında anahtar kelimenizi planlayacağınız siteler de bulunmaktadır. Bu siteler: Wordtracker, Ubersuggest, Wordstream   …Daha fazla bilgi almak için “Google Alternatifi Anahtar Kelime Planlayıcı Siteler” makalemizi okuyabilirsiniz.

         Seo uyumlu içerik hazırlamanın bir diğer önemli konusu kaliteli, özgün ve anlamlı içerik oluşturmaktır. Yazacağınız makale, ürün tanıtımı, sayfa tanıtımı ne olursa olsun imla kurallarına uygun ve size ait yani özgün olmalıdır.

         Birçok web sitesinde yapılan kopyala yapıştır içerik üretimini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunun yanında yazacağınız içerik olabildiğince anlatım bozukluğundan uzak ve imla kurallarına uygun olmalıdır.

         Seo uyumlu, kaliteli ve özgün içerik üretmekle iş bitmemektedir. İçeriklerinizi sürekli güncel tutmalısınız. Yani biz şuan seoyla ilgili bu makaleyi yazarken “2018 SEO Uyumlu İçerik Hazırlama”yı da planlamaktayız ve bunun içinde sürekli Seoyla ilgili araştırma yapmaktayız. Sizde web sitenizin konusu ne olursa olsun, içeriklerinizi güncel tutarak arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz.

         Bir diğer önemli konu içeriğinizin görünümüdür. İçeriğinizin görünümü okuyucu yani web sitenizin ziyaretçilerini çekmelidir. Bunun için içeriğinizde kullandığınız resimler, paragraf sayısı, yazı tipi ve boyutu gibi unsurlara dikkat etmelisiniz.

         İçeriğinizi hazırlarken seçmiş olduğunuz anahtar kelimeyi kullanım sayınızda çok önemlidir. Ortalama bir içerikte anahtar kelime kullanımı %6-7 yi geçmemelidir. Aksi durumda arama motorları bu içeriği spam olarak görmekte ve aramada göstermemektedir. Yani arama motorlarında üst sıralara çıkmak için hazırladığımız içerik Seo uyumlu olmazsa ters tepecektir.

         Anahtar kelimeleri içeriğinize dengeli bir şekilde dağıtmalısınız. Özellikle anahtar kelimenin Başlık, H1 ve Görsel Alt Etiketinde geçmesini içeriğinizi seo açısından daha güçlü kılacaktır.

         Seo uyumlu içerik hazırlama da bir diğer önemli konu Başlık(Title) ve Meta Açıklamaları kısmıdır. Seçeceğiniz başlıkta mutlaka anahtar kelimeniz olmalıdır. Meta açıklamalar arama motorlarının sayfanızı arayanlara gösterirken başlık ve linkin altında gösterdikleri kısımdır ve yazının neyle ilgili olduğunun kısa bilgisini vermektedir. Meta açıklamamız içeriğimize ve anahtar kelimemize uygun olmalıdır. Bu konuyla ilgili “Seo Uyumlu Başlık” ve “Seo Meta Açıklamaların Önemi” makalemizi okuyabilirsiniz.

         Seo uyumlu içerik hazırlamakta son konumuz site içi linklemedir. Site içi linkleme kısaca sitenizdeki bir içerikten başka bir içeriğe link verme işlemidir. Bizimde bu içerikte yaptığımız ve örnekteki gibi: “Site İçi Linkleme Nedir?” makalemizi inceleyin…

         Bu makalede yer alan bilgiler doğrultusunda Seo Uyumlu İçerik Hazırlayarak ve Makale Yazarak arama motorlarında görünümünüzü arttıracak ve kısa sürede üst sıralara taşınacaksınızdır.