fbpx

Responsive - Mobil Uyumlu Web Sitesi

Bu yazımızda Responsive Web Sitesi konusunda merak edilenleri cevaplayacağız. Son günlerde sıkça duymaya başladığımız Responsive Web Sitesi hakkında kısa bir rehber.

Responsive Web Sitesi ile mobil uyumlu web sitesi kavramları aynıdır. Responsive Web Sitesi, duyarlı web site anlamına gelmektedir. Peki neye karşı duyarlı ? Bütün mobil cihazlara, tabletlere, bilgisayarlara. Yani tüm ekran boyutlarına ve çözünürlüklere uyumlu olabilen site anlamına gelmektedir.

Kimi zaman tabletlerimizden, kimi zaman cep telefonlarımızdan ihtiyacımız olan bir web sitesini ziyaret ederiz. Ziyaret ettiğimiz web sitesi mobil uyumlu değilse bu bizim için eziyet haline gelir. Ekranı yakınlaştırıp, okuyacağımız yere zoom yaparak ve bu hareketi tüm sayfa boyunca devam ettirerek zor bir deneyim yaşarız. Ancak Responsive Web Sitelerinde durum böyle değildir. Girmiş olduğumuz site duyarlı ise, sayfa otomatik olarak ekran çözünürlüğümüzü algılar ve sayfayı baştan konumlandırıp menü, resim ve içeriklerin tümünü bizim çözünürlüğümüze göre ayarlar. Kısacası yakınlaştırma, takip etme, yazıların ve resimlerin kayması, dokunmatik sorunu ortadan kalkar. Bu yüzden ziyaretçilerimiz için rahat bir kullanım sağlayabilmesi sebebiyle web sitemizi duyarlı hale getirmeliyiz.

Tabi Responsive Web Sitesi sadece bunları yapmakla kalmıyor. Ayrıca Google, Yandex, Bing v.b arama motorları arama sonuçlarını sıralarken web sitelerinin duyarlı olup olmadığına da bakıyor. Çoğumuz Google’da arama yaparken bazı sitelerin altında küçük puntolarla (bu site mobil uyumlu değildir) ibaresini görmüşüzdür. Yani kısacası Responsive Web Sitesi = SEO Çalışmasına katkı sağlıyor diyebiliriz.

Sizde sitenizi Responsive Web Sitesi yapmak ya da yaptırmak istiyorsanız hemen buraya tıklayarak hizmetlerimiz hakkında bilgi ve fiyat alabilirsiniz.