fbpx

Google Alışveriş Reklamcılığı veya Google Merchant Center

Bu Makale Google Alışveriş Reklamları Yardım Merkezi Yardımıyla Hazırlanmıştır

Google Merchant Center, mağaza ve ürün verilerinizi Google’a yüklemenize ve bu verileri Google Alışveriş ve diğer Google hizmetlerine sunmanıza yardımcı olan bir araçtır. 

Google Alışveriş, alışveriş yapanların ürünlerinizi Google’da hızlı ve kolay bir şekilde bulmalarını sağlar. Satıcı olarak Google Alışveriş’te aşağıdaki avantajlardan faydalanırsınız:

 • Daha fazla potansiyel alıcı çekebilirsiniz. Google Alışveriş, alışveriş yapan kişilere Google’da satın alacakları öğeleri ararken ulaşmanıza yardımcı olur.
 • Ürün bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. Google Alışveriş sayesinde, ürün bilgilerinizin doğruluğunu ve güncelliğini koruyabilirsiniz. Böylece müşterileriniz, aradıkları alakalı ve güncel öğeleri bulur.

Google Alışveriş şu anda Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çekya, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, Norveç, Polonya, Rusya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Birleşik Krallık ve ABD’de sunulmaktadır.

Alışveriş Kampanyaları

Bir satıcıysanız, çevrimiçi ve yerel envanterinizi tanıtmak, web sitenize veya yerel mağazanıza gelen trafiği artırmak ve daha nitelikli potansiyel müşteriler bulmak için Alışveriş kampanyalarını kullanabilirsiniz. Alışveriş kampanyalarını kullanmaya başlamak için, Merchant Center ile ürün verilerinizi Google’a göndermeniz ve AdWords’te bir kampanya oluşturmanız gerekir. Ardından, Google’da ve potansiyel müşterilerinizin sattığınız ürünleri görebileceği web sayfalarında reklamlar oluşturmak için kampanyanız kullanılır. Bu yerleşimler, kullanıcılara metin reklamlardan farklı olarak ürün fotoğrafı, başlık, fiyat, mağaza adı ve diğer bilgileri gösterdiğinden, Alışveriş reklamları olarak adlandırılır. Bu reklamlar, kullanıcılara reklamı tıklamadan önce, sattığınız ürünle ilgili önemli bilgiler vererek daha nitelikli potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlar.

Google Alışveriş Reklamlarının Avantajları

 • Daha fazla trafik: Çoğu işletme, alışverişle alakalı aramalar için aynı konumda gösterilen metin reklamlarla karşılaştırıldığında Alışveriş reklamlarıyla çok daha yüksek tıklama oranları (TO) elde etmektedir. Bazı durumlarda, reklamverenler standart tıklama oranlarını ikiye veya üçe katlamıştır.
 • Daha nitelikli olası satışlar: Bir satıcı olarak, alışveriş yapan kullanıcıların daha bilinçli satın alma kararları vermesine yardımcı olmak için ürün bilgilerini doğrudan reklamlarınızda göstererek daha nitelikli potansiyel müşteriler bulabilirsiniz. Böylece, alışveriş yapan kullanıcıların sitenizde satın alma işlemi tamamlama olasılığı daha yüksek olur. Örneğin, Selin “akvaryum” için Google’da arama yaptığında, akvaryum satıcılarına ait Alışveriş reklamları görebilir. Sadece resme bakarak zevkine en uygun akvaryumu seçebilir. Ayrıca, fiyata bakarak akvaryumların bütçesine uygun olup olmadığını hızlı bir şekilde görebilir. Bu, Selin’in reklamı tıkladığı zaman, ürün ve maliyeti hakkında fikir sahibi olduğu anlamına gelir. Bu da, ortalama bir İnternet kullanıcısıyla karşılaştırıldığında Selin’i satın alma dönüşüm hunisinde daha ileri bir konuma taşır.
 • Kolay, perakende satış odaklı kampanya yönetimi: Alışveriş Reklamları, reklamlarınızı alakalı aramalarda göstermek için anahtar kelimeler yerine Merchant Center veri feed’inizde tanımladığınız ürün özelliklerini kullanır. Ürün envanterinize doğrudan AdWords’te göz atabilir ve teklif vermek istediğiniz öğeler için ürün grupları oluşturabilirsiniz.
 • Daha geniş görünürlük: Belirli bir kullanıcı araması için birden fazla Alışveriş reklamınız görüntülenebilir. Ayrıca alakalı olması durumunda, Alışveriş reklamı ile metin reklam aynı anda da görüntülenebilir. Böylece, her aramada ulaştığınız potansiyel müşteri sayısını iki katına çıkarabilirsiniz.
 • Güçlü raporlama ve rekabet verileri: Ürünlerin performansını dilediğiniz ayrıntı düzeyinde görebilirsiniz. Örneğin, yeni ürün gruplarına gerek kalmadan sadece ürünlerin görünümünü filtreleyerek, belirli bir markaya ait topuklu ayakkabının kaç tıklama aldığını görebilirsiniz. Rekabet açısından ne durumda olduğunuzu anlamak için karşılaştırma verilerini kullanabilirsiniz. Gösterim payı verilerini ve Teklif Simülasyon Aracı’nı kullanarak büyüme fırsatlarını belirleyin.

Alışveriş Kampanyaları ve Alışveriş Reklamlarının İşleyiş Şekli

Alışveriş reklamları, reklamlarınızın nasıl ve nerede gösterileceğini belirlerken anahtar kelimeleri değil, mevcut Merchant Center ürün verilerinizi kullanır. Merchant Center üzerinden gönderdiğiniz ürün verileri, sattığınız ürünlerle ilgili ayrıntıları içerir. Bir kullanıcının aramasını reklamlarınızla eşleştirirken, en alakalı ürünlerin gösterildiğinden emin olmak için bu bilgiler kullanılır.

AdWords’teki Alışveriş reklamlarınızı, Alışveriş kampanyalarını kullanarak yönetirsiniz. Alışveriş kampanyaları, Google Merchant Center ürün envanterini AdWords içinde düzenlemenin ve tanıtmanın kolay ve esnek bir yoludur.

İki tür Alışveriş reklamı kullanarak mağazanızın ve ürünlerinizin reklamını yapabilirsiniz: 

 • Ürün Alışveriş reklamları. Bu reklamlar, Merchant Center’da gönderdiğiniz ürün verilerine göre oluşturulur.
 • Vitrin Alışveriş reklamları. Bu reklamları, AdWords’de alakalı ürünleri birbiriyle gruplayarak oluşturursunuz. Böylece kullanıcılar birçok ürününüz arasından karşılaştırma yapabilir ve doğru ürünü tıklayabilirler.

Alışveriş Reklamlarının Maliyeti

Alışveriş reklamlarınız, tıpkı diğer AdWords reklam biçimlerinde olduğu gibi bir reklam açık artırmasına katılır.Tam olarak ücretlendirilme biçiminiz, Ürün Alışveriş reklamları ve Vitrin Alışveriş reklamlarında biraz farklıdır.

 • Ürün Alışveriş reklamları, tıklama başına maliyet (TBM) kullanılarak yani bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında ücretlendirilir. Böylece sadece bir kullanıcı, web sitenizdeki açılış sayfasına veya yerel envanterinizin Google tarafından barındırılan açılış sayfasına yönlendiren bir reklamı tıkladığında ücretlendirilirsiniz.
 • Vitrin Alışveriş reklamları, etkileşim başına maliyet (EBM) kullanılarak, yani bir kullanıcı daha fazlasını görmek için Vitrin Alışveriş reklamınızı genişletip ardından tıkladığı zaman ücretlendirilir. Böylece sadece kullanıcılar reklamınızı genişletip bir bağlantıyı tıkladığında ücretlendirilirsiniz. Reklamın sadece genişletilmesi ücretsiz bir işlemdir. 

Alışveriş kampanyanızı oluştururken her tıklama veya etkileşim için ne kadar ödeme yapmak istediğinize karar verirsiniz.

Yalnızca sıralamada hemen altınızdaki reklamverenin üstünde olmak için gereken minimum tutarda ve genellikle verdiğiniz maksimum teklifin altında ücretlendirilirsiniz.

Reklamlarınızın Gösterileceği Yerler

Web’de Alışveriş reklamlarınızı görebileceğiniz yerler aşağıda açıklanmaktadır:

 • Google Alışveriş (belirli ülkelerde)
 • Google Arama, metin reklamlardan ayrı şekilde arama sonuçlarının yanında
 • Google Arama Ağı İş Ortağı web siteleri, bazı ülkelerde YouTube ve Görsel Arama dahil (kampanyanız, arama ağı iş ortaklarını dahil edecek şekilde ayarlanırsa)

Alışveriş yapan kullanıcıların, aramalarıyla eşleşen ürün çeşitlerinin tamamına erişimini sağlamak istediğimiz için, Alışveriş reklamlarınız metin reklamlarla aynı anda gösterilebilir. Böylece kullanıcılar alışverişlerini gerçekleştirmek için reklamı tıklamadan önce en iyi eşleşmeyi bulabilir. Bu da satış yapmanıza yardımcı olabilir.